صدایی که حس زندگی می‌دهد
رویدادهای جانتک:
چرخ خیاطی صنعتی چیست و چه انواعی دارد؟

چرخ خیاطی صنعتی چیست و چه انواعی دارد؟

چرخ‌های خیاطی برای دوخت انواع پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در خانه‌ها و منزل مسکونی، استفاده از چرخ خیاطی خانگی می‌تواند مزیت‌های زیادی را به همراه داشته باشد؛ اما این چرخ‌های خیاطی سرعت دوخت پایینی دارند و نمی‌توان از آن‌ها برای کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید لباس استفاده کرد. چرخ خیاطی صنعتی، یکی از انواع چرخ‌های خیاطی موجود در بازار است که به دلیل سرعت بالای دوخت، کاربرد صنعتی به خود گرفته و می‌تواند عملکرد بسیار خوبی در صنایع مختلف داشته باشد. اگر می‌خواهید با این نوع چرخ خیاطی آشنا شوید، این مقاله را بخوانید.

چرخ خیاطی صنعتی چیست؟

چرخ خیاطی صنعتی یا کارگاهی یکی از انواع چرخ‌های خیاطی موجود در بازار است که با سرعت بالای دوخت، می‌تواند برای دوخت انواع پارچه مورد استفاده قرار گیرد. این نوع چرخ خیاطی به صورت تک کاره تولید می‌شود. یعنی اینکه برخلاف چرخ‌های خیاطی خانگی که می‌توانند برای انجام کارهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرند، چرخ صنعتی می‌تواند برای یک کاربرد خاص مانند گلدوزی، راسته دوزی و سردوز استفاده شود.

چرخ خیاطی کارگاهی سرعت بسیار بالایی برای دوخت پارچه‌های مختلف دارد. به طوری که در هر دقیقه چندین برابر بیشتر از چرخ خیاطی قدیمی و خانگی روی پارچه دوخت ایجاد می‌کند. از این رو کاربرد این چرخ‌ها برای افراد و صنایعی است که نیاز به دوخت پارچه با تنوع و سرعت بسیار بالا دارند. از ویژگی های اصلی چرخ خیاطی صنعتی این است که بدنه آنها از جنس چدن ریخته گری میشود در حالی که بیشتر چرخ خیاطی های خانگی از جنس آلومینیوم و ABS  برای تولید شاسی و کاور چرخ خیاطی استفاده میشود.

انواع چرخ خیاطی کارگاهی (صنعتی)

چرخ‌های خیاطی کارگاهی به صورت تک منظوره به کار می‌روند. اگرچه امکان خرید آن‌ها به صورت چند نخ وجود دارد، اما نحوه عملکرد آن‌ها تک منظوره بوده و باید با توجه به هدف هر فرد، بهترین نوع این چرخ‌های خیاطی را سفارش داد. از نظر نحوه عملکرد می‌توان این چرخ‌های خیاطی را به دو دسته اتوماتیک و معمولی تقسیم بندی کرد؛ اما از نظر نحوه دوخت این چرخ‌ها تنوع زیادی دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • راسته دوز
  • گلدوز
  • کش دوز
  • نوار دوز
  • پس دوز
  • هفت و هشت دوز
  • توجیب دوز
  • سردوز

چرخ خیاطی صنعتی راسته دوز

همانطور که اشاره شد، چرخ صنعتی برای خیاطی دارای یک کاربرد خاص است و نمی‌توان از آن به صورت همزمان برای گلدوزی یا راسته دوزی استفاده کرد. در میان انواع مختلف چرخ‌های خیاطی صنعتی، چرخ خیاطی راسته دوز به عنوان پرفروش‌ترین چرخ خیاطی شناخته می‌شود. این محصول قادر به ایجاد دوخت روی پارچه به صورت راسته دوزی است. نوع دوخت این چرخ خیاطی مانند دوخت معمولی (- – -) است که با دست نیز قابل انجام می‌باشد؛ اما سرعت این چرخ‌ها برای دوخت راسته دوزی بسیار زیاد است.

چرخ خیاطی راسته دوز صنعتی می‌تواند با توجه به تنظیماتی که دارد با فواصل مشخصی دوخت را انجام دهد. همچنین امکان تغییر اندازه دوخت‌ها (بلند یا کوچک بودن آن ها) وجود دارد. به دلیل اینکه نوع دوخت ایجاد شده در این چرخ‌ها برای دوخت انواع لباس و پارچه نیاز است، حتما باید در محیط‌های صنعتی و کارخانه‌های تولید لباس، کفش و دوخت انواع محصولات، از این چرخ خیاطی استفاده شود.

چرخ خیاطی اتوماتیک صنعتی

یکی از پرفروش‌ترین انواع چرخ خیاطی موجود در بازار، چرخ خیاطی کامپیوتری یا اتوماتیک است. این چرخ‌های خیاطی برای کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی که نیاز به سرعت بالای دوخت به همراه دقت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه قیمت این چرخ‌های صنعتی بالاست؛ اما با توجه به سرعت بالایی که در اختیار افراد برای دوخت قرار می‌دهد، می‌تواند یک انتخاب عالی برای محیط‌های صنعتی شناخته شود.

چرخ خیاطی اتوماتیک با تنظیمات خاص دوخت را انجام می‌دهد. دیگر نیازی نیست که برای ایجاد دوخت روی پارچه، هر بار تنظیمات را عوض کنید. از این رو نظم دوخت روی این چرخ‌های صنعتی بسیار زیاد است و می‌توان دوختی تمیز، بدون نقص و منظم را برای پارچه‌های مختلف ایجاد کرد. این چرخ‌های خیاطی به دلیل عملکرد خوبی که دارند، قابل استفاده در صنایع مختلف هستند. فقط باید در هنگام خرید آن‌ها، به آپشن‌هایی که در اختیار قرار می‌دهند، توجه داشت.

چرخ خیاطی صنعتی چیست؟

قیمت چرخ خیاطی صنعتی

یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام خرید چرخ خیاطی کارگاهی یا صنعتی به آن توجه داشته باشید، قیمت است. چرخ خیاطی ایرانی به دلیل اینکه در کشور ایران تولید شده، قیمت ارزان‌تری نسبت به چرخ‌های خیاطی وارداتی دارد ولی باید این نکته را در نظر داشت هیچ تولید کننده ایرانی در حوزه چرخ خیاطی صنعتی وجود ندارد و تنها کارخانجات محدودی در ایران وجود دارد که در حال تولید چرخ خیاطی خانگی هشتند. با این حال موارد زیادی وجود دارند که می‌توانند روی قیمت چرخ‌های خیاطی صنعتی تاثیرگذار باشند. برند تولید کننده، مهم‌ترین عامل برای ایجاد تفاوت در قیمت چرخ‌های خیاطی است.

عملکرد این چرخ‌های خیاطی و اتوماتیک بودن آن‌ها نیز روی قیمت چرخ خیاطی تاثیرگذار می‌باشد. آپشن‌هایی که در چرخ‌های خیاطی صنعتی وجود دارند، می‌توانند روی قیمت آن‌ها تاثیرگذار باشند. به طوری که اگر چرخ‌های خیاطی به صورت چند نخ تولید شوند، قیمت بالاتری نسبت به چرخ‌های خیاطی تک نخ دارند. نوع گارانتی که برای این چرخ‌های خیاطی در نظر گرفته می‌شود نیز روی قیمت آن‌ها تاثیرگذار بوده و باید حتما مورد توجه قرار گیرد.

چرخ خیاطی صنعتی ارزان

چرخ خیاطی صنعتی ارزان در حال حاضر توسط برندهای چینی تولید شده است. این چرخ خیاطی می‌تواند به صورت غیر اتوماتیک و کامپیوتری، برای دوخت راسته دوزی، زیگ زاگ، هفت و هشت، گلدوزی و … مورد استفاده قرار گیرد. بسته به نیاز فرد، امکان خرید این چرخ‌های خیاطی به صورت تک نخ وجود دارد که قیمت آن چرخ‌های خیاطی را به حداقل می‌رساند. با وجود اینکه امکان خرید چرخ خیاطی با قیمت ارزان وجود دارد، اما پیشنهاد ما این است که کیفیت را در اولویت خود قرار دهید و فقط صرفا با توجه به قیمت، اقدام به خرید چرخ‌های خیاطی نکنید. توصیه ما به عنوان بخش متخصص در حوزه چرخ خیاطی این است که معمولا سازندگان چرخ خیاطی تایوانی از لحاظ کیفی بسیار بهتر از نمونه سازندگان چینی هستند. با توجه به اینکه تفاوت قیمت آنها بیشتر 20% الی 30% نیست توصیه میشود که از سازندگان تایوانی برای تهیه دستگاه چرخ خیاطی صنعتی انتخاب شود.

جانتک؛ برندی جدید برای تولید چرخ‌های خیاطی مدرن خانگی

با توجه به اینکه علاقه بسیاری از افراد به دوخت و دوز حرفه‌ای است، باید چرخ‌های مدرن و جدیدی در بازار موجود باشند که حتی برای افراد مبتدی نیز به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. برند جانتک، یک برند جدید و البته باسابقه طولانی با نامی متفاوت است که توانسته چرخ‌های خیاطی مدرن را با گارانتی به بازار ایران عرضه کند. برای خرید چرخ خیاطی جانتک می‌توانید هر یک از چرخ‌های خیاطی 32 کاره و 14 کاره این برند را که کاربردهای متنوعی را از آن خود کرده‌اند، انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *