صدایی که حس زندگی می‌دهد
رویدادهای جانتک:
تاریخچه قیچی

تاریخچه قیچی

اختراع قیچی چه زمانی و توسط چه کسی صورت گرفته است؟

ثبت رسمی اختراع قیچی در قرن هجدهم صورت گرفته است .

قیچی چیست و چه کاربردی دارد؟

قیچی ابزاری است با دو شاخه تیز و برنده که به یکدیگر متصل شده اند و میخ یا پیچی دو تیغه را روی یکدیگر و متصل نگه می دارد. بدین ترتیب با گرفتن بخش دسته می توان جهت برش پارچه، کاغذ، مو یا حرص گیاهان و… از ان استفاده کرد.

قیچی اختراعی است که از ترکیب دو نوع ماشین ساده یعنی گوِه و اهرم به وجود آمده است و نام های پارسی آن دوکارد، گاز و ناخن پیرای می باشد و امروزه از اسم ترکی قیچی استفاده می شود؛ البته برخی ریشه نام آن را در قی‌چین یعنی ابزاری جهت چیدن قی شمع می دانند.

زمان اختراع قیچی

تاریخ شناسان کشف کرده اند که ابتدا مصریان باستان بودند که از نوعی قیچی فشاری استفاده می کردند. این قیچی ها از دو ورقه فلزی، معمولا از جنس برنز ساخته شده بودند که به یکدیگر متصل می شدند و با فشار دو تیغه به یکدیگر نزدیک شده و سپس با برداشتن فشار جدا می شدند.

زمان اختراع قیچی, انواع قیچی پزشکی, اختراع قیچی

قیچی قدیمی اختراع شده توسط مردم مصر

پس از آنها این مردم روم بودند که شکلی تازه تر از قیچی را ابداع کردند؛ قیچی ساخته شده توسط رومی ها بیشتر به شکل امروزی قیچی شباهت داشت اما آن ها نیز مانند مردم مصر از برنز برای ساخت قیچی استفاده می کردند.

این قیچی ها دو تیغه داشتند که روی یکدیگر قرار گرفته و با یک محور بهم وصل می شدند؛ انتهای آنها نیز دستگیره داشت تا کار برش بهتر انجام شود. این قیچی نیز مانند مدل قبلی نیازمند تیز کردن به صورت منظم داشت.

مخترع قیچی کیست؟

ثبت رسمی اختراع قیچی در قرن هجدهم صورت گرفته است و شناسایی مخترع اصلی آن تقریبا امری غیر ممکن است چرا که این وسیله کاربردی از زمان های خیلی دوری مورد استفاده بوده است. با این حال رابرت هینچلیف از شفیلد انگلستان اولین کسی بود که برای ساخت و تولید انبوه این وسیله اقدام کرد و برای ساخت آنها از فولاد استفاده کرد.

ساختار قیچی های امروزی

همانطور که گفته شد قیچی های امروزی مشابه با قیچی مورد استفاده در روم باستان است که دو تیغه محکم و تیز دارد؛ امروزه از فولاد برای ساخت قیچی ها استفاده می شود تا کمتر نیاز به تیز کردن داشته باشند و مقاومت بالایی بدست اوردند. البته با توجه به کاربرد ممکن است تیغه ها کمتر تیز باشند؛ برای مثال قیچی های مناسب کودکان جهت برش کاغذ و ساخت کار دستی که پره ها اغلب با پلاستیک محافظت می شوند.

قیچی یک اهرم مکانیکی دارد که بدین ترتیب با قرار دادن اجسام ضخیم یا سنگین در انتهای تیغه ها و نزدیکی اهرم باعث می شود به راحتی ماده بریده شود. 

قیچی های آشپزخانه نیز طوری ساخته شده اند که محل تکیه گاه دورتر از دسته باشد تا قدرت بیشتری در برش مواد فراهم شود. همچنین این مدل ها معمولا طوری ساخته می شوند که تیغه ها قابل جداسازی باشند و به راحتی شسته شوند.

قیچی ها نیز مانند سایر وسایل در اکثر موارد برای راست دست ها ساخته می شوند اما برخی تولید کنندگان نیز طرح هایی برای افراد چپ دست وارد بازار کرده اند که به راحتی بتوان در این دست از آنها استفاده کرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *